Närilised võivad proovida hammaste teravust plastikust või kummist voolikute ja torustike ning juhtmete peal. Foto: Shutterstock

Hiiri, rotte ja muid närilisi pole päevavalgel enamasti liikumas näha. Samas pole nad maailmast kuhugi kadunud. Üks pelgupaik, kus nad varjuda võivad, on sõiduk, ning seda eriti sügise saabudes ja ka talvel. Samas võib oletada, et enamikule autoomanikest ei valmista uute asukate sissekolimine suurt rõõmu, sest närilised võivad autot kahjustada ja igal juhul ebameeldivat lõhna tekitada.

Kapoti all või mujal võivad hiired või rotid näksida pesa tegemiseks sobivaid materjale, nagu näiteks isolatsioonimaterjalid. Teisalt pole võimatu, et väikesed tegelased proovivad hammaste teravust plastikust või kummist voolikute ja torustike ning juhtmete peal. Autoga liiklusesse minnes võib see aga väga ohtlik olla.

Salongiski teevad närilised pahandust, tekitades ebameeldivat lõhna ja potentsiaalselt rikkudes salongi viimistlust. Kes ikka tahaks, et polstrid-kangad näritud saaksid või et kindalaekast rotipesa nähtavale tuleks?

Närilistemure muutub eriti aktuaalseks suvesoojade lahkudes, sest soe mootor meelitab hiiri-rotte ligi. Tegu on ju mõnusa pesitsuspaigaga. See omakorda tähendab, et kahjurid pole ainuüksi pikalt seisvate sõidukite probleem, vaid väikesed loomakesed võivad sõiduki asustada juba mõnepäevase seismise järel.

Oma majas elavatel kassiomanikel võib mure natuke väiksem olla, sest väikesed tiigrid peavad närilistele teadupärast jahti. Aga samas ei pruugi kassi omapead väljas joosta laskmine kõige mõistlikum tegu olla. Ja kuidas siis veel korterites elajad probleemiga võitlema peaksid?

Seetõttu võib tekkida soov näriliste sissekolimise ohtu vähendada. Üks võimalus selleks on paigutada mõned hiire- või rotilõksud sõiduki alla ning mõned mootoriruumi ja salongi. Samuti võib salongi ning pagasi- ja mootoriruumi panna näriliste mürki.

Need variandid võivad olla üsna efektiivsed ja mure pikaks ajaks lahendada. Ainult et … pikemalt seisva sõiduki puhul ei pruugi sellised lahendused parimad olla. Täiesti naturaalsete protsesside tõttu on üsna reaalne, et surnud rotid või hiired hakkavad autos pikemalt seistes pahasti lõhnama.

Pealegi ei ole mürk ega lõksud närilistega võitlemiseks ehk kõige humaansem võimalus. Äkki saaks kuidagi teisiti?

Tegelikult küll. Selleks on loodud erinevaid näriliste peletamiseks mõeldud vahendeid, mis võivad tulla erinevates pakendites ja tootjatelt ning toimivad tänu loomakestele ebameeldivale lõhnale. Üks taolistest toodetest on näiteks tuntud autokeemia tootja Liqui Moly Marderspray ehk näriliste peletaja.

Aerosoolpudelis tõrjevahendi kasutamine on äärmiselt lihtne: seda tuleb lihtsalt pihustada kas mootoriruumis, autokerel või ka salongis olevatele plastikust või kummist pindadele ning juba hoiabki see karvased kahjurid eemale. Tõhusa ja pideva tõrje saavutamiseks tuleks ainet pihustada umbes kaks korda kuus, sest ajaga lõhn hajub ning samuti uhub näiteks vihm seda keskkonnamõjudele avatud pindadelt maha.

Muidugi ei pea Liqui Moly tõrjevahendi kasutamisel piirduma pelgalt autoga ning samavõrra hästi toimib see näiteks aias, pööningul, kuuris või ükskõik millises muus ruumis. Kuna tootes puuduvad kahjulikud ained, võib seda kasutada ka siseruumides.

Kas ehk tasuks maksimaalse efekti saamiseks toodet kombineerida mürgiga? Pigem mitte, sest nõnda pole näriliste peletajast kasu. See toimib ju tänu hiirtele ja rottidele ebameeldivale lõhnale, kuid mürk on vastupidiselt proovitud teha neile just võimalikult ahvatlevaks. Seega tuleb teha valik: kas kasutada üht või teist.

Ja viimaks: on üks väike liigutus, mis aitab hiirte ja rottide huvi auto vastu igal juhul vähendada. Nimelt ei maksa neid ligi meelitavaid toiduaineid jätta ei igapäevases kasutuses olevasse ega ka seisvasse masinasse.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.