Tuhmunud tuled vähendavad oluliselt nähtavust. Foto: Shutterstock |
Autode tuleklaasid kipuvad aja möödudes tuhmimaks muutuma. Üks peamisi põhjuseid tulede tuhumise taga on oksüdeerumine UV-valgusest. Akrüülist esitule klaasidel on läbipaistev pealiskiht, mis aitab seda vältida, ent lõpuks kulub kate maha ja päikesevalgus muudab kõva plasti kollaseks. Ka sool ja tolm vähendavad klaaside läbipaistvust ja see teeb liiklemise kordades ohtlikumaks.
Tuhmunud tulede pärast ei pea aga ruttama kohe poodi, et uusi osta – võib proovida neid ka omal käel taastada. Seda on võimalik teha poleerimise teel, mis, ei nõua erilisi oskusi ega vahendeid.
Nimelt on Sonaxi tulede poleerimise komplektis olemas kõik vajalik, et poleerida kahte tuld kaks korda. Tähis on veel märkida, et taastada on võimalik ainult plastikklaase.
Olulised punktid, mida järgida tulede poleerimisel
Niisiis, kuidas auto tulesid ise kodus poleerida? Sonaxi tulede poleerimise komplekt koosneb viiest tarvikust: poleerimisaine, kaitsekatmislapp, pealekandmissvamm, vesiliivapaber ja mikrokiudlapp. Toome punkt punkti haaval välja, kuidas kõiki vahendeid kasutada.
1. Pese tuled puhtaks. Väga oluline etapp, mida ei tohi kindlasti unustada. Mustuses sisalduvad liivaterakesed võivad tuleklaasi edasistes etappides hoopis kahjustada!
2. Tulede ümbruse katmine. Kleebi tuld ümbritsevate keredetailide servad hoolikalt kinni, kasutades selleks maalriteipi (ei ole komplektis).
3. Lihvimine. Võta komplektis olev ülipeenike vesiliivapaber (P5000), niisuta see veega ja hakka tuld ringjate liigutustega vaikselt lihvima. Pea meeles, et liivapaber peab olema kogu aeg märg! Jätka lihvimist, kuni matistunud pind on läikivaks muutunud. Teoorias peaks ühest liivapaberist jätkuma ühe tule lihvimiseks. Tagatuledel võib lihvimisetapi tavaliselt ära jätta.
4. Eemalda jäägid. Kui lihvimine tehtud, siis pühi selle käigus tekkinud lihvimissodi kaasasoleva mikrokiudlapiga maha.
5. Alusta poleerimist. Võta komplektist svamm, kanna selle valgele küljele poleerimiskreemi ja hakka sarnaste ringjate liigutustega tuld poleerima. Esialgu võib poleerimisainet panna svammile natuke tagasihoidlikumalt ning vajadusel pärast juurde lisada.
6. Pühi tuli puhtaks. Võta taas mikrokiudlapp ja pühi poleerimise jäägid tule pealt ära.
7. Lõppviimistlus. Võta pakist üks kaitsva ainega niisutatud lapp ja pühi sellega tuli hoolega üle. Pärast seda ära puutu ega kuivata tulesid vähemalt 30 minutit. See aine tekitab tulele kaitsva kihi, et töö tulemus säiliks kauem. Ühest lapist jätkub kahe tule töötlemiseks.
Kui kõik etapid tehtud, siis suure tõenäosusega on tuled märgatavalt puhtamad ja ilusamad. Siiski tuleb asja võtta realistlikult: kõvasti kahjustatud tulesid ei ole üldiselt võimalik täiesti uueväärseks muuta. Eesmärk on ikkagi tulede läiget ja läbipaistvust parandada, et need oleksid pimedas tõhusamad.