Talvehommikune aknakraapimine on põhjamaalastel tavaline argipäeva osa, aga hoolimata aastakümnete pikkusest kogemusest tehakse ikkagi vigu. Otsisime välja mõned tarkused, mida silmas pidada, et asi ei lõppeks halvasti.

  1. Ära vala aknale sooja vett. Mitte mingil juhul. Võib tunduda, et see pole ju kuum, kõigest toasoe. Füüsikareeglid võivad aga mõranenud akna näol valusa tagasilöögi anda. Äärmisel juhul võib proovida külma veega natuke jääd vedelamaks saada. Ära kasuta ka muid kiireid soojendusmeetodeid nagu föön või soojapuhur.
  2. Sama asi kehtib ka selle kohta, kui paned mootori soojenema ja püüad sel moel akent puhtaks saada. Suuna kohe alguses õhk klaasile puhuma, et klaas soojeneks mootoriga samas tempos, mitte ära lase mootorit soojaks ja siis pane täie jõuga klaasile puhuma. Mõranemine on tõenäoline.
  3. Aken on suure tõenäosusega eelmisest sõidust must. Seega ära tee kraabitsaga edasi-tagasi liigutusi, sest niimoodi nühid sa liiva ja mustuseosakestega mööda klaasi ja teed sellele mikrokriime. Pigem lükka ainult ühes suunas.
  4. Ära kasuta kraabitsa nurka, näiteks väga paksu jää lahti kangutamiseks. See tähendab, et kogu jõud langeb kraabitsa ühele väiksele punktile, mis tähendab isegi plastikaabitsa puhul aknale püsivate kriimude tekitamist.
  5. Metallservaga kraabitsate puhul ole kindel, et tegemist on kvaliteetse tootega. On olemas metallkraabitsaid, mis on klaasile sama ohutud kui plastik. Aga kui tegemist on vale metalliga, siis on kriimud kergemad tulema.
  6. Internet soovitab tihtilugu pritsida aknale vee ja äädika segu (odavam lahendus kui jääeemaldusspreid). Selle toimivuse kohta on vastakaid arvamusi. Küll aga on kindel see, et äädikas ei mõju hästi kojameestele, värvile ega plastikosadele. Seega pigem jääda puhta ja külma vee juurde.

Kõige kindlam on näpistada kargetel hommikutel viis minutit uneaega ja tegeleda jääprobleemiga aegamisi ja korrektselt. Kraabitud aken maksab hiljem nähtavuses väga valusalt kätte. Mõrase akna eest peate ise kellelegi kohe maksma.

Liitu uudiskirjaga!

VAID uudiskirjaga liitunud saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.