Mida auto pesemisel silmas pidada? Foto: Shutterstock

Nagu öeldakse on puhas auto ilus auto. Kuid milline variant oma neljarattalise pesemiseks valida – kas sõita läbi automaatpesulast, pesta ise või viia sõiduk käsipesulasse? Räägime, millal eelistada üht ja millal teist ning mis on nende plussid-miinused. 

Kiire hooldus ehk automaatpesula 

Kui aega napib ja auto vajab puhastust, on automaatpesula ideaalne valik. Näiteks sobib see igapäeva- või töösõiduki kiireks värskendamiseks. Tähtis on aga teada, et kõikidele neljarattalistele see võimalus paraku ei sobi. 

- Keraamiline kaitse või püsivaha. Kui sinu auto on kaetud püsivaha või keraamilise kaitsega, siis pole soovitatav automaatpesulasse minna. Seal kasutatavad tooted võivad olla kaitsekihi jaoks liiga tugevatoimelised ja selle liiga kiirelt n-ö ära kulutada. Siit saad rohkem lugeda keraamilise kaitsega sõiduki hooldamisest. 
Uus auto. Automaatpesula võib tunduda hea variant, et regulaarselt oma uhiuue sõiduki välimuse eest hoolitseda, kuid tegelikult võib see teha rohkem halba kui head. Tugevad harjased võivad pinnale jätta mikrokriime, mis tumedal sõidukil jäävad eriti hästi silma. 
Poleeritud auto. Kui oled hiljuti lasknud sõidukit läigestada või poleerida, pole hea mõte sellega harjade vahele sõita. Eelista käsipesulat või pese autot ise. Mündi- ja automaatpesulates väldi harju ja kodus pestes kasuta kvaliteetset pesukinnast

Automaatpesula sobib pigem vanemale autole, mis pole kaetud kaitsekihiga ega poleeritud. Pikema aja jooksul tuhmistab automaatpesula ka sõiduki välispinda. 

Pese ise ehk mündipesula 

Kui kodus pole võimalik autot pesta, on järgmine “isetegemise” võimalus kasutada mündipesulat. Valida saab erinevate programmide vahel ja tänu sellele sobib mündipesula pea igale autole. Ka keraamilise ja püsivahaga kaetud sõidukeid saab seal pesta, kui järgida paari nõuannet: 

  • Väldi pigipesu ja leotusainet. Sarnaselt automaatpesulale ei tea sa, kui tugevatoimelised tooted kasutusel on. Mündipesulas käi tegemas regulaarset hooldust, kasutades survepesu, loputuse ja märgvaha programme. Põhjalikumaks puhastuseks vii auto käsipesulasse, kus kasutatakse pesemisel vaha sisaldavaid pH neutraalseid tooteid – need ei tee vahale liiga. 
  • Väldi harja. Mündipesula harjad on üldjuhul väga tugevad ning võivad rikkuda kaitsekihti ja tekitada sõidukile mikrokriime. 

Niisiis, kui soovid ise oma auto eest hoolt kanda, on mündipesula igati hea valik. Soovi korral saad seal teha nii kiirpesu kui põhjalikuma pesu. Kui aga oled lasknud autole panna kaitsekihi, siis kasuta seda pigem regulaarseks hoolduseks käsipesude vahel. 

Põhjalik hooldus ehk käsipesula

Mündi- ja automaatpesulas saab auto küll puhtamaks, kuid mitte kunagi päris puhtaks. Soovitame vähemalt kord kvartalis viia auto käsipesulasse, kus auto tehakse korralikult puhtaks nii pigist, puuvaigust, putukatest kui muust sarnasest.

Kvaliteetsemates pesulates tehakse puhtaks ka uksevahed ja kojamehed. Lisaks keskendutakse pisematele detailidele, “pintseldatakse” iluvõresid, tihendeid, kütuseluugi sisemust jms. 

Automaat- ja mündipesulad sobivad pigem regulaarseks hoolduseks ning käsipesulad põhjalikuks puhastuseks. Käsipesulat tuleks kindlasti eelistada siis, kui auto on kaetud kaitsekihiga või soovid ainult parimat tulemust. 

Soovid pesta ise? Autopesuks vajaliku leiad siit. Põhjaliku autopesu juhendi leiad siit.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.