Udustest akendest lahtisaamine pole õnneks tuumateadus. Foto: Shutterstock.
Auto salongi niiskusest tekkiv kondensaat on aegade algusest olnud paras nuhtlus, sest alati lähevad aknad uduseks siis, kui meil on kuhugi kiire. Õnneks pole sellest lahtisaamine tuumateadus.
Niiskus tekib autosse, kui soe niiske õhk puutub kokku külmade pindadega. Kondensatsioonile aitab muuhulgas olulisel määral kaasa nii autojuhi kui reisijate soe hingeõhk. Samuti võib probleemi tekitada niiskus, mis lihtsalt ei pääse autost välja. Tihtipeale on süüdlasteks märjad jalamatid või mõni muu niiske ese.
Kui auto soojeneb, siis hakkab niiske õhk füüsikaseadustele vastavalt kõrgemale tõusma, ent ei pääse autost välja ning muutubki klaasidel nendega kokku puutudes uduks.
Kassiliival on ka muid kasutusalasid
Niiskete asjade autost eemaldamine ei löö kohe välk-ja-pauk autot niiskusest puhtast. Enne kui sõiduki uks kinni panna, on mõistlik lasta autol mõned minutit tuulduda, et soe õhk pääseks interjöörist välja.
Alternatiivina võib ka ise valmistada niiskusekoguja. Kaks levinumat lahendust on söögisooda ja … silikageelgraanulitest kassiliiv — rusikasuurused kassiliivaga täidetud riidest kotikesed peaksid olukorda tuntavalt parandama.
Loomulikult võib alati mõelda ka korduvkasutatava niiskusekoguja peale, mida saab kasutada sisuliselt kogu kevade, kui mitte isegi kauem. Abi pakuvad siin ka väiksemad niiskuseimajad, mis töötavad samal põhimõttel.