Foto: Scanpix/Sakala/Aivar Aotäht.

Nähtavus on sõiduohutuse koha pealt üks olulisimaid faktoreid, mille suhtes autojuht midagi ise ette võtta saab. Eestis kasutavad autojuhid kaugtulesid kõige rohkem just talvisel pimedal perioodil. Kuid tulel ja tulel on suur vahe sees – mõne sõiduki päevatuled valgustavad rohkem kui teise kaugtuled.

Korralikud pirnid on ohutuse poolest üks soodsamaid investeeringuid

Autoeksperdi esitulede valikust leiab nüüd uued Osrami Night Breaker esituled, mis on kuni 150% eredamad kui seadusega kehtestatud miinimumnõudele vastavad tuled ja aitavad seega pimedatel aegadel sõitmise kordades ohutumaks teha.

Lisaks eredamale valgusele ulatub Night Breaker seeria esitulede valgusvihk miinimumnõudest kuni 150 meetrit kaugemale ning tulede valgusvärvus on samuti 20% eredam. Uuest Osrami esitulede seeriast leiab muide sobiva pirni praktiliselt igale sõidukile (H1, H3, H4, H7, H8, H11, HB3, HB4).

Esitulede pirnid on teatavasti ühed soodsamad varuosad, mida autojuht ise vahetada saab, mistõttu pole ühelgi autojuhil sisuselt põhjust kehvade esituledega ringi sõitmiseks. Need autojuhid, kes ka pimedal ajal sageli pikemaid sõite ette peavad võtma, peaksid mõtlema ka lisatulede paigaldamise peale.

Nähtavuse parandamine ei piirdu ainult pirnidega

Alates septembrist on Eestis lubatud sõites kasutada ühte kaugtule valguspaneeli ehk lightbar’i, eeldusel, et sõidukil põlevad ka põhikaugtuled ning et tulede referentsarv ei üle 100 ühikut.

Tihti ei ole autojuhid isegi teadlikud vahest, mida isegi väikse valguspaneeli sõiduki esiosasse paigaldamine nähtavuse jaoks tähendab. Autoeksperdi valikus on erinevaid valguspaneele mitmeid ning alati ei pea lisanähtavuse jaoks isegi suuri summasid välja käima.

Mõnel juhul eelistavad autojuhid pimedal perioodil oma autode originaal kaugtulede asemel kasutada hoopis LED lisatulesid, mida tohib Eestis kasutada tingimusel, et samaaegselt ei põle sõiduki tavapärased kaugtuled.

Enne lisatulede paigaldamist tuleks kindlasti viia end kurssi liiklusseaduses sätestatud nõuetega ning samuti tasub meeles pidada, et mida võimsamad on sõiduki kaugtuled, seda varem need vastutulevat juhti pimestama hakkavad.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.