Kuigi selle aasta suvi on käitunud igati eeskujulikult, on paljudel siiski plaanis autoreis lähivälismaale või lausa Euroopa lõunasoppidesse.

Kuidas teha see sõit võimalikult mõnusaks ja mida kõike on võimalik selle jaoks soetada? Mõneti on tegu ostunimekirjaga aga vabalt võite selle liimida ka oma Facebooki ja asjad sõpradelt kokku laenata. Vastutasuks lubage reisilt tuua kõike head ja paremat.

1) Külmikud

Külmikud, alates lihtsalt vahtplastist kastidest ja lõpetades külma tootvate versioonidega (auto sigaretisüütajast, 230V võrgust) on täiesti asendamatud, et saada pikal sõidul lonks külma vett või et kaasavõetud toiduained esimese etapi lõpus jalgu alla ei kasvataks.

Eriti praktilised ongi sellised, mida saab kasutada nii autos kui toas. Ainult paari pikema reisi jaoks aastas külmiku ostmine võib tunduda liialdusena aga seda tüüpi seadmeid saab näiteks reisivälisel ajal kasutada suvilas või maakodus. Osadel on lausa ISOFIX kinnitused turvalisemaks sõiduks.

2) Vooluinventer

See seadeldis teeb sigaretisüütaja 12V tavaliseks 230V vooluks, mis võimaldab näiteks laadida suuremaid elektroonikaseadmeid (sülearvutid, habemeajamismasinad) või muid reisitarbeid. Oluline on jälgida seadmete ja inverteri võimsusi vältimaks ühe või teise rikkeid!

3) Elektrooniliste seadmete hoidikud

Esimene kindlasti on mobiiltelefoni hoidik. Kuivõrd enamik inimesi kasutab orienteerumiseks juba digitaalseid kaarte ja juhiseid mobiilist, siis on ülioluline, et telefon oleks kindlalt kinnitatud ja hästi nähtav.

Jah, lapsed võiks vaadata aknast välja ja kuulata lapsevanema juttu kohalikust ajaloost ja kultuurist. Reaalsus on see, et kui sõidetakse 12+ tundi ööpäevas, siis üldise autorahu huvides on erandkorras mõistlik lastele võimaldada turvaliselt mõni film või mäng nutiseadmest.

4) Veekeetjad ja kohvikannud

Alati ei ole marsruudil sobivat bensiinijaama või kohvikut või on seal pakutav liiga kallis ja/või kehv. Ka loodusesse minnes ei ole tihti võimalik ja mõttekas kolme puutoki külge riputatud katelokil vett keetma hakata. Taaskord on autoga reisijate jaoks see probleem ära lahendatud. Autoeksperdis on suur valik erinevatest “kodumasinatest”, mida saab auto sigaretisüütajasse ühendada.

5) Helitehnika

Kindlaim variant on bluetooth seade, mis edastab nii telefonikõnesid kui seadmest mängitavat meediat.

Kui su auto ei võimalda bluetoothi või audiokaabli abil välise seadme (telefon, tahvelarvuti) heli edastamist kõlaritesse, siis tuleks soetada näiteks seade, mis edastab telefonist tuleva signaali raadiolainena auto helisüsteemi. Kvaliteet ei tarvitse olla parim, kuid pigem kesise kvaliteediga omakeelne podcast kui võõrkeelne raadiodiskor midagi entusiastlikult seletamas.

Või võta kaasa bluetooth kõlar selsamal põhjusel, et lemmikmuusika ja saated aitavad pikki sõite paremini mööda saata.

6) Aknakatted

Isegi tumendatud akende korral võib lõunamaiselt sirav päike tagaistujatel meele morniks teha. Seetõttu on odavad, lausa paari euroga müügil olevad, iminapaga aknale kinnitatavad katted väga oluline soetus.

Väike kulu, aga suur hingerahu. Eriti, kui tagaistmel on vaja rõõmsana hoida mõni laps.

7) Kaelapadjad

Autosõidu ajal magamine on väheste loomulik talent. Seega tuleb saavutada suurim võimalik mugavus, et sõidu ajal silm looja lasta. Kaelapadjad aitavad sellele väga palju kaasa. Neid saab soetada enamustest kodutarvete poest.

8) Raadiosaatjad

Me oleme küll sisenenud keeruliste pakettidega rändlustasudevabasse Euroopasse, aga mitme autoga reisides ei ole ikka mõttekas iga teeäärset vaatamisväärsust või ägedat autot viidata helistades. Tavaliselt on selleks ajaks juba objekt mööda läinud, kui teine pool vastu võtab.

Ka kiireid küsimusi ning plaane pidada on parem otsekõne meetodil. Selleks ongi ideaalsed kõige lihtsamad raadiosaatjad. Nende leviulatus on piisav ka siis, kui autod ei ole päris üksteise sabas ning reis muutub üldiselt palju lõbusamaks.

9) Väike ventilaator

See võib osutuda elupäästvaks seadmeks mitte niivõrd jahutuse kui meelelahutuslikul eesmärgil. USB kaudu elektrit saavad ventilaatorid on internetis väga soodsalt saadaval ning ilmselt leiab neid ka poodidest. Palavas Lõuna-Euroopa kliimas võib selline asi tagaistmel lapsele palju rõõmu  ja leevendust pakkuda. Kasutada saab ka rannas, kui akupank kaasas.

10) Organiseeritud pagasiruum

Pagasiruumi on võimalik spetsiaalsete vahenditega jagada osadeks, kasvõi näiteks kodulooma kaasa võtmise korral. Samuti piisab sageli ka täiesti tavalistest plastikust karpidest, et jaotada ära rannaasjad, soojad riided, pesuvahendid ja kõik muu, ilma, et peaks alati kõik pagasi tühjaks tõstma. Autoreisi olulisim osa on vähendada stressitase miinimumini.

11) Pardakaamera

Kui saad, siis osta või laena. Iga väiksemgi kõks kuskil välisriigis võib lõppeda palju odavamalt, kui sul on tõendusmaterjal juhtunu kohta. Teine variant on hakata kohaliku, halvimal juhul umbkeelse seltskonnaga maid jagama. Lisaks võib õnnestuda ka midagi toredat filmile saada!

Liitu uudiskirjaga!

VAID uudiskirjaga liitunud saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.

Olete edukalt uudiskirjaga liitunud!

Parimad pakkumised jõuavad nüüd teieni õigepea!