Foto: Shutterstock

Kätte on viimaks jõudnud märtsikuu ja tõenäoliselt teevad paljud juba suviseid puhkuseplaane. Kahe viimase aasta jooksul on viiruse tõttu märkimisväärselt kasvanud autoreiside hulk ja siseturism ning arvatavasti kavatseb ka tänavu nii mõnigi veeta oma puhkuse autoga mööda ilma ringi sõites. 

Autoreiside puhul võib aga sageli probleemiks tulla ruumipuudus, eriti siis, kui minnakse kogu perega. Siinkohal tulevad appi katuseboksid. Autoeksperdi tootejuht Karmo Heinsalu räägib lähemalt, mille põhjal katuseboksi valima peaks. 

On mõned erandid

Nagu nimigi ütleb, on katuseboksi näol tegemist sõiduki katuse külge kinnitatava panipaigaga, mis tekitab juurde lisaruumi. Sageli kasutatakse katuseboksi autoreisidel või lausa igapäevaselt, kui pagasiruum ei mahuta kõiki asju ära. 

Levinud on ka nimetus “suusaboks”, mistõttu on võib-olla osadele jäänud arusaam, et neid kasutataksegi ainult suuskade transportimiseks. Tegelikult saab katuseboksi panna ka muid esemeid, näiteks kohvreid või kotte. 

Autoeksperdi tootejuht Karmo Heinsalu räägib, et katuseboksi paigaldamiseks on sõiduki katusel vajalikud katuseraamid. “Autotootjad kasutavad mitmeid erinevaid katuse lahendusi, millele peaaegu alati on võimalik katuseraamid paigaldada,” selgitab Heinsalu. 

“Kuna katuseraamid ei ole universaalsed, tuleb need valida auto katusetüübi järgi. Ja kuna katuseraamidest eksisteerib ka mitu erinevat varianti, on kõige targem pöörduda mõne autopoe spetsialisti poole,” lisab ta.

Heinsalu toob veel välja, et mõne sõiduki puhul on katuseraami paigaldamine siiski välistatud. “Üldjuhul pole katuseraami paigaldamine lubatud näiteks panoraamkatusega mudelitel. Nende puhul on oht, et katusele raskuse asetamine võib klaasi katki teha.”

Mille põhjal katuseboksi valida?

Katuseboksi valimisel on üheks olulisemaks parameetriks selle mahutavus. Autoeksperdi tootejuhi sõnul pöörduvad inimesed tihti nende poole küsimusega, et kui suure katuseboksi nad oma sõidukile üldse paigaldada saavad. 

“Selge on see, et paljude soov on saada mahukas ja pikk katuseboks, kuhu mahuks võimalikult palju asju. Küll aga peab sealjuures arvestama ka sõiduki mõõtmetega, et katuseboks pagasiruumi lahti tegemist häirima ei hakkaks.” 

Seaduse järgi ei tohi mootorsõiduk ettenähtud täismassi ületada. Katusekoormuse saab teada, tehes lihtsa arvutuse ehk liites raami, katuseboksi ning laadungi raskuse summa auto tühimassile.

Seega tuleks kindlasti esmalt välja selgitada, millises suuruses katuseboksi oma sõidukile üldse paigaldada saad ja lubatud on.

Lisaks tasub lähtuda boksi funktsionaalsusest ja välimusest. Katuseboksid võivad olla nii ühelt kui ka mõlemalt poolt avatavad, tavalise lukustuse või uue põlvkonna SlideLock süsteemiga. Samuti on neid erinevates disainides ja värvides.

Thule kvaliteetsed katuseboksid

Katusebokside sektoris on üheks vanimaks ja usaldusväärsemaks tootjaks Thule, kelle tootevalikust võiks välja tuua kolm peamist seeriat: Force XT, Motion XT ja Vector.

Thule Force XT seerias on kuus erineva suurusega katuseboksi, mille mahutavus on 300–500 liitrit. Selle väiksemad, S- ja M-mudelid pakuvad mugavat lisaruumi, kuid suuremate esemete, näiteks suuskade ja lumelaudade transportimiseks oleks mõistlikum valida siiski mahukam katuseboks. 

Thule Motion XT on mõnevõrra edevam seeria, mis lisaks stiilsele disainile on tänu oma ergonoomilise kujuga käepidemetele ja SlideLock lukustussüsteemile ka väga hõlpsasti kasutatav. Kollektsioon sisaldab kuut erineva suurusega katuseboksi (mahutavusega 300 kuni 610 liitrit), millest suurimasse mahub kuni seitse paari suuski. Värvivalikus on läikiv must ja titaan.

Thule Vector on katusebokside kuningas ja seda põhjusega – Thule seeria Vector pakub tipptasemel funktsioone ja detaile. SlideLock-süsteem lukustab automaatselt kaane ja annab märku, kui katuseboks on kindlalt suletud. Katuseboks on varustatud pehme viltkattega põhjaga, mis kaitseb varustust löökide ja kriimustuste eest, ning LED tuledega, mis teevad asjade pakkimise pimedal ajal tunduvalt kergemaks. Thule Vector on saadaval kolmes suuruses: M (360 liitrit), Alpine (380 liitrit) ja L (430 liitrit). Kõiki suurusi pakutakse nii läikivas mustas kui ka matis titaani toonis.


Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.