Tänapäevastel autodel on enamjaolt kas peidetav või eemaldatav kärukonks. Kui tehasest pole konksu pandud, saab seda väga lihtsa vaevaga lisada lasta. Enamike automudelite jaoks on eemaldatav kärukonks olemas.

Aastaid liigub juba jutt, et osades riikides kehtib seadus või nõuab kindlustus, et sel hetkel, kui haagist ei vea, ei tohi konks küljes olla. Seda muidugi nende konksude puhul, mis on eemaldatavad. Kas see tänapäeval ka tõele vastab, ei oska kohe öelda. Esmane otsing konkreetseid riike või seaduseid küll välja ei toonud.

Nõude põhjenduseks pidid olema suuremad liikluskahjud võimaliku avarii korral. Tagant otsasõidu korral näiteks võib konks teisele autole olulisi vigastusi tekitada, sest löögijõud ei haju kogu kaitseraua peale vaid on ühes väikses punktis.

Soovituslik, aga mitte kohustuslik

Igaks juhuks küsisime If kindlustuselt, kas selline nõue ka Eestis kehtib või mis on kindlustusseltsi arvamus. Vastab Ifi sõidukikahjude grupijuht Martin Kukk:

„If Kindlustus ei arvesta kahjude käsitlemisel sõiduki kärukonksu olemasolu ega ka seda, kas eemaldatav kärukonks oleks õnnetuse hetkel pidanud olema eemaldatud. Kui liikluses toimub sõidukite kokkupõrge ja kahju põhjustab tagant otsa sõitnud sõiduk ning kokkupõrkes saab vigastada esimese auto kärukonks, siis Ifi liikluskindlustus hüvitab ka kahjustatud kärukonksu kahju.

Siin ei saa määravaks see, et see oleks pidanud kokkupõrke hetkel olema eemaldatud. Samuti korvab kaskokindlustus kärukonksule tekkinud kahju, kui see peaks saama kahjustatud näiteks tagurdades vastu majaseina vms. Konks hoiab sel juhul ära tõenäoliselt suurema kahju sõidukile.“

Igatahes on soovitus, et kui ei ole plaanis haagist vedada, siis oleks mõistlik kärukonks eemaldada. Näiteks Brink kärukonksude puhul on see väga lihtne ning võtab vaid mõne hetke. Turvalisem nii endale kui teiste autodele.

Liitu uudiskirjaga!

VAID uudiskirjaga liitunud saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.