Korralike päikesevarjudega saavad ka pagasiruumis reisivad karvased lemmikud mugavat sõitu nautida. Foto: Car Shades

Suvi on üks ilus aeg aga autoomaniku jaoks mõnes mõttes siiski natuke tülikas. Seda eriti juhul, kui peres peaks olema ka väiksemaid lapsi – sest põnnidele pidevalt silma paistev ere suvepäike on ikka natuke ebamugav küll. Aga häiriv on see muidugi kõikide kaasreisijate jaoks.

Paljudel autodel on küll juba tehasest tulles küljes korralikud originaalsed päikeserulood või on sõidukile paigaldatud toonklaasid. Selliste sõidukite omanike jaoks on mure küllap võõras. Aga paljude autoomanike puhul pole asjalood päris nii hästi. Mida siis teha?

Muidugi võib olla lahendus panna autoklaasidele lihtsalt toonkiled, mis mõnes mõttes ongi mõistlik. Samas on ka sellel variandil puuduseid, näiteks võivad need pikema kasutamise järel kriimuliseks muutuda, misjärel vajavad kiled vahetust. Pealegi ei kaitse toonklaasid päikese eest, kui aknad parasjagu alla lastud on – ükskõik mis põhjus selleks ka olla võiks. Lisaks on korraliku kile kvaliteetne paigaldus kena väljaminek.

Ja kuigi paljudel autodel on klaasid juba salongist tulles toonitud ning kilede paigaldamise kulu jääb seega ära, on omaette teema tooni tugevus – nõrgem toon ei pruugi päikese eest piisavalt kaitset pakkuda.

Üsna soodsalt saaks päikese eest kaitstud näiteks lihtsate päikesesirmidega, mis iminappadega klaaside külge kinnituvad. Kuigi selliseid saab mõne euro eest osta pea igast poest ja tanklast ning paigaldamise vaev on kolme käeliigutusega nende akna külge panemine, ei pruugi tegu siiski parima lahendusega olla. 

Tõepoolest, universaalsetel päikesekatetel on üks fundamentaalne puudus ja see on tõsiasi, et need on toodetud sobima kõikidele autodele. See omakorda tähendab, et mõnes mõttes ei sobi need ideaalselt ühelegi sõidukile – sest ikka jääb kuskilt mõni serv üle või mõni aknaosa katmata. Nõnda on selge, et kuigi abi võib taolistest sirmidest olla, siis päris head päikesekaitset need ei paku.

Pealegi ei pruugi selliste sirmide välimus kõikidele just meele järele olla. Sest kui auto soetamisel on oluline valikukriteerium olnud näiteks stiilne interjööri disain, kus domineerivad nahk ja kvaliteetsed materjalid, võib odav päikesesirm võõrkehana mõjuda. Lisaks peab need akende alla laskmisel iga kord eemaldama, mis natuke tüütu on. 

Ehk saaks paremini?

Ikka saab. Õnneks on olemas ka korralikke mudelipõhiseid aknakatteid – samuti võrkmaterjalist valmistatud, kuid klaasi asemel tugevalt ukseraamide külge kinnituvad ning hea sobivusega päikesevarjud, mis autode originaalvarustuses olevatele ruloodele paljus alla ei jää. Need kombineerivad toonklaaside ja kõige lihtsamate päikesevarjude head omadused ning lisavad sinna veel üht-teist omalt poolt juurde.

 

Mudelikohased päikesevarjud istuvad sõiduki akende ette ideaalselt ja komplekt katab kõik tagumised klaasid. Foto: Car Shades

Näiteks K.G. Knutssoni veebipõhises kataloogis Autokataloog on olemas suur valik kvaliteetseid margikohaseid päikesevarjusid tootjalt CarShades ning neid kõiki saab tellida üheksast Eestis asuvast Autoeksperdi poest. Brändi tootevalikus on päikesevarjude komplekte sadadele automudelitele, mis tähendab, et sobiva peaks leidma küll pea iga sõidukiomanik.

Tänu sellele, et päikesevarjud on mudelikohased, istuvad need sõiduki akende ette ideaalselt ja komplekt katab kõik tagumised klaasid. See omakorda tagab, et soovimatu päike tagaistmel istujatele kindlasti silma ei paista, ning kuna komplektides on kaasas ka tagumise akna kate, saavad ka seljaga sõidusuunas istuvad lapsed või pagasiruumis reisivad karvased lemmikud mugavat sõitu nautida.

Korralike päikesevarjude paigaldaminegi on lihtne. Kuigi erinevalt iminapaga mudelitest ei saa neid kinnitada päris hetkega, võtab päikesevarjude spetsiaalsete kinnitusklambrite abil paigaldamine vaid umbes kümme minutit. Ning nagu öeldud, saab seda teha kodus ilma mingite spetsiaalsete tööriistadeta ja oskusteadmisteta – erinevalt toonkilede paigaldamisest.

Selliste päikesevarjude vajaduse korral eemaldamine käib aga juba sekunditega … kuigi üldjuhul pole CarShades katete ära võtmiseks suurt vajadustki, sest aknaid saab alla lasta isegi siis, kui need paigaldatud on.

Tegelikult on siia peidetud veel eeliseid, sest esiteks töötab vari ka alla lastud klaasidega ning ühtlasi toimivad taolised korralikud katted suvel ka putukavõrguna – võrkmaterjal laseb näiteks seisva auto salongist värskendaval tuulel läbi käia, kuid hoiab soovimatud satikad eemal.

Kas sinu kaasreisijad on ikka päikese eest kaitstud? Kui veel mitte, tasub ehk lahenduse peale mõelda.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.