Tänu tehnoloogia arengule on turvalisus autodes aina suurem. Väikelaste hapramale kehale on vaja aga palju rohkemat, kui auto saab pakkuda, seega on õige turvatooli valimine ülioluline.

Maanteeamet on teinud väga põhjaliku ülevaate sellest, kuidas turvatooli valida. Nendest tõdedest ja kogemusest lähtuvalt on siin kirjas kõige olulisemad asjad, millest tooli ostmisel lähtuda.

Väga oluline on mõista, et turvalisust ei taga mitte niivõrd tooli hind kui õigete valikute tegemine ja juhendite täpne täitmine, ka juba olemasoleva tooli puhul.

Lapse suurus

Lapseiste peab olema vastav lapse suurusele. Siiani oli levinud turvahällide ja -toolide jaotus kaaluvahemike järgi.

Uue Euroopa Liidu i-Size standardi kohaselt on olulisem parameeter lapse pikkus ja lapsed peavad kuni 15 elukuu täitumiseni sõitma ainult selg sõidusuunas. i-Size toetab vaid ISOFIX kinnitusega lapseistmeid ja tagamaks parimat turvalisust, on need läbinud ka külgkokkupõrketesti, mis varem polnud nõutav.

Hetkel kehtivad mõlemad standardid ja vana, kaalupõhist, ei pea kartma, aga eelistada võiks juba uuemat.

Vastsündinute puhul kasutatakse turvahälli

Siin on võrdlemisi lihtne põhitõde. See on liiga väike, kui lapse pea hakkab ulatuma üle hälli ülaserva. Kuna kõiki hälle kasutatakse seljaga sõidusuunas, siis see, et näiteks lapse jalad juba üle ääre ulatuvad, on normaalne. Laps saab jalad istme seljatoe vastu toetada ning see ei vähenda turvalisust.

Kui laps kasvab hällist välja

Võimalik on osta iga kasvuvahemiku jaoks uus tool aga on olemas ka muudetava suurusega toolid, mis katavad mitu kaalugruppi.

Esimesel juhul kasutatakse algul nö löögipatja, mida suurema lapse puhul enam kasutama ei pea.

Teisel juhul kasutatakse algul tooli viie punkti turvavööd ja tooli väiksemaks tegevat sisu. Lapse kasvades võetakse sisu ning viie punkti turvavööd välja ning laps kinnitatakse edaspidi auto enda turvavöödega.

Seljaga või näoga sõidusuunas?

Nii kaua kui võimalik, tuleks kasutada seljaga sõidusuunas olevaid toole. Jah, see tundub lapse suhtes ebaaus, sest ta ei näe nii hästi välja, aga turvalisus ennekõike, eks?

Kui istmel puudub ISOFIX?

Igal juhul tuleks võimalusel eelistada ISOFIX-kinnitusi. Muidugi, kui sõidukis neid pole, siis ei tasu meeleheitest kohe uut autot ostma minna.

Ka turvavöödega kinnitatavad istmed toimivad hästi, nende puhul on aga oluline alati kontrollida, kas turvavöö on korrektselt paigaldatud (ei ole keerdus) ja toimib.

Hind ei ole alati kõige olulisem

Tooli kallidus ei ole alati korrelatsioonis tema turvalisusega. Standarditele peavad vastama kõik Eestis müüdavad toolid. Mitmete mudelite puhul on muidugi mindud standarditest samm edasi ja need ületavad minimaalselt nõutuid turvameetmeid mitmekordselt.

Esimene kriteerium on turvalisus, teiseks kasutusmugavus ja kolmandaks materjalid ehk hooldamine.

Lugege teste

Ka lasteistmete kohta viiakse läbi palju sõltumatuid katsetusi erinevate organisatsioonide poolt ning neid on internetist võrdlemisi lihtne leida.

Vaadata võiks näiteks sakslaste ADAC ja Stiftung Warentest tulemusi, nemad viivad läbi iga aasta põhjalikke uuringuid.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.