Esmalt tuleb hinnata, kui sügav on auto pinnale tekkinud kriimustus. Foto: Depositphotos

Auto värvipinda tekivad ajaga paratamatult kriimud – olgu parkimisest, pesust või kergest kokkupuutest okstega. Oluline on hinnata, kui sügav on kriimustus ja milline on selle parandamiseks sobivaim lahendus. Pinnapealsemaid kriime saab sageli eemaldada poleerimisega, kuid sügavamad kahjustused vajavad juba värvitööd.

Kui sügavale värvikihti kriimustus ulatub?

Esimeseks tuleb hinnata, kui sügav on auto pinnale tekkinud kriimustus ning alles seejärel saab otsustada, kas seda on võimalik välja poleerida või tuleb keredetail üle värvida. Seda oskab hinnata ilmselt ainult professionaal – kas kriim on ainult peamises lakikihis või ulatub juba sügavamale. Oluline on teada, et eri automarkide värvitehnoloogiad võivad üksteisest märkimisväärselt erineda.

Seega, kui autol on juba sügavamad kriimud, siis tasub pöörduda spetsialistide poole.

Pindmiste kriimude vastu aitab poleerimine

Kodustes tingimustes saab eelkõige võidelda pindmiste kriimustustega, mida on võimalik poleerida. Plastikpindadele sobib näiteks Sonaxi kriimustuste eemaldamise vahend. See nanotehnoloogial põhinev poleerimisaine sobib kriimustuste eemaldamiseks kõikidelt plastikust, akrüülist ja pleksiklaasist pindadelt.

Metallist pindadele sobib näiteks Sonaxi abrasiivpasta, mis on mõeldud väiksemate kriimustuste eemaldamiseks. Sonax Xtreme Polish+Wax sügavpuhastav vaha on mõeldud kriimustatud ja ilmaolude tõttu kahjustada saanud värvipindadele. See poleerib, eemaldab tõhusalt väikesed kriimud, annab imelise sügava läike, taastab värvid ja kaitseb värvipinda.

Sügavad kriimud viivad varem või hiljem roosteni

Kui avastad sügava kriimustuse, siis sellega tuleb kindlasti tegeleda: kui kriimustus ulatub läbi värvikihtide metallini välja, siis meie kliimas hakkab see keredetail varem või hiljem tõenäoliselt roostetama.

Need kriimud, mis on plastikust keredetailidel, on sisuliselt ainult iluvead ja kui silma ei riiva, siis nendega tegelema ei pea. Plastikdetailid ju roostetama ei lähe.

Kuidas autot veel kriimude eest kaitsta?

Üks võimalus, kuidas näiteks lävepakkusid ja tagakaitserauda kriimude eest kaitsta, on paigaldada kaitsekatted. Uutel autodel kasutatakse kaitsekatteid selleks, et hoida kriimude tekkimine ära. Teisalt võib neid paigaldada ka vanematele sõidukitele, millel on juba värvikahjustused peal – kaitsekate peidab tekkinud kriimud ära ning auto üldilme paraneb kohe. 

Valikus on nii mustast plastikust kui ka roostevabast terasest kaitsekatted. Otsus, millised sobivad, sõltub peamiselt kliendi isiklikust maitsest või auto väljanägemisest. Vastu peavad need kaitsed ühtemoodi hästi.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.