Miks on oluline teha autole pigipesu nii suvel kui talvel? Foto: Shutterstock

Pigiplekid auto välispinnal pole ainult visuaalselt häirivad, vaid võivad kahjustada ka sinu sõiduki lakikihti. Kuidas neid ohutult eemaldada ja miks on pigipesu talvel eriti oluline? 

Kuidas pigi ära tunda? 

Pigiplekid on need “mustad täpid” sõiduki kerel. Koguneda võib neid nii auto külgedele, tagaosale, velgedele kui ka uste vahedesse. Tumedal sõidukil võib neid olla keerulisem märgata kui heledal. Siin aitab lihtne nipp – katsu käega auto keret ja kui see tundub kare, on suure tõenäosusega tegemist pigiplekkidega. 

Ekslikult arvatakse, et pigiplekid on vaid n-ö suve probleem, kuna kuumade ilmadega hakkab asfalt sulama. Tegelikult on see probleem talvel isegi pisut suurem. Nimelt tekib teedele puistatud soolast ja pigist kompottmis justkui liimina sõiduki kerele kinnitub – tagajärjeks on rooste või värvikahjustus.

Tavapesu ega jõud ei aita 

Kuna koos pigiga kleepub autokerele ka liivateri ja muud mustust, ei tohi pigiplekkide eemaldamisel jõudu kasutada. Ka harjad ja tugevad nuustikud tuleks kõrvale jätta. 

Pigiplekke ei saa eemaldada šampooni ega üldleotusvahendiga. Lahti saab neist vaid spetsiaalse vahendiga. Autot pestes kasutagi kõigepealt pigieemaldusvahendit ja lase sel mõned minutid mõjuda. Seejärel loputa aine maha ja vaata, kas pigiplekid on kadunud – kui vaja, korda protsessi. Seejärel kasuta üldleotusvahendit, lase ka sel mõjuda, ja loputa maha. Peale seda tuleb juba šampoonitamine, loputamine ja kuivatamine.

Pigipesu võiksid autole teha kord kuus. Hea mõte on sõidukit mõne kuu tagant vahatada – see kaitseb värvikihti ja tõrjub mingil määral ka pigi.

Kui ise ei viitsi 

Kui ise autopesuga mässata ei viitsi, saad selle töö usaldada oma ala spetsialistidele. Ei tohiks unustada, et üldjuhul määrab teenuse hind ka selle kvaliteedi. N-ö nurgatagused pesulad võivad küll olla soodsad, kuid võivad pikapeale sinu sõidukile teha rohkem kahju kui kasu. Vaata kindlasti Google’ist hinnanguid ja küsi soovitusi näiteks Facebooki gruppides. 

Ka automaatpesula ei ole pigipesuks parim variant, kuna seal käib kõik kiiresti ja lisaks ei pruugi pigieemaldusvahend kõikide pigitäppideni jõuda. 

Veel üks võimalus

Meie kliimas esineb auto pinda kahjustavaid tegureid hulgi. Suvel näiteks putukad, pigi, UV-kiirgus, puuvaik, lindude väljaheited, tolm, kivid … Talvel lumi ja sool. Parim kaitse kõigi nende vastu on sõiduki keraamiline kaitse.

Lisaks sõiduki kaitsmisele erinevate välistegurite eest, annab keraamiline kaitse autole ka ilusa läike ja vett hülgava toime. Sõltuvalt tootest, peab keraamika vastu 1–5 aastat. 

Keraamikaga kaetud sõidukit on lihtsam pesta ja see määrdub vähem. Et see efekt aga võimalikult kaua kestaks, tuleb sõidukit regulaarselt pesta. 

Sõidukile parimad välishooldusvahendid leiad Autoeksperdi e-poest

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.