Foto: Scanpix/Robert Seeberg.

Talveks valmistumise puhul oleme rääkinud juba kojameestest, mattidest ja kõiksugu vedelikest. Tähelepanu tuleks enne suuremate külmade tulekut pöörata ka auto akule, eriti kui tegu pole kõige uuema auto või äsja vahetatud akuga.

Tänapäevased akud kestavad olenevalt tingimustest 2,5 kuni 5 aastat, kuid kõik sõltub koormusest ja hooldusest. Aku võimekust mõjutab suuresti temperatuur, mis tähendab, et madalatel kraadidel väheneb aku võime sõidukit käivitada ja kõiki komponente töös hoida.

Vastupidavust külmale mõjutab ka aku laadimise hulk: täis aku peab vastu paremini kui pooltühi. Õnneks on olemas üsna selged märgid, mille järgi saab aru, kas aeg on mõelda välja vahetamise peale.

  1. Aku ei püsi enam ilma laadimata täiesti täis.
  2. Aku on seisnud alalaetuna ja on talvel täiesti läbikülmunud – sel juhul enam akust enamasti asja ei saa.
  3. Akul on väliseid kahjustusi, tunda on happe lõhna või näha lekkeid.

Neid märke on võimalik kontrollida ise või lasta seda teha hoolduses. Mistahes nimetatud sümptomi ilmnedes tuleks mõelda uue aku soetamise peale, sest talvel tühja akuga koju või tee äärde jääda pole kuigi mugav.

Aku eluea pikendamisel aitab kindlasti talviti sõiduki garaaži parkimine. Eriti külmade ööde puhul võib kaaluda ka aku ööseks laadima panna, et see tühjaks ei jookseks.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.