Rattakoopad on lund ja jääd täis. Mida teha? Foto: Shutterstock

Soolasegune lumi pakib end külmade talveilmadega kiirelt auto rattakoobastesse. Ja kui sellest õhtul mitte välja teha, on hommikuks moodustunud korralikud jääkamakad. Kas selle vastu on rohtu?

Tegutse kohe

Rattakoopaid tasuks puhastada nii sageli kui võimalik. Kui teed pisikese sõidu poodi ja märkad, et koopad on juba “löga” täis, tuleks need näiteks pikema lumeharja varrega ettevaatlikult ära puhastada. Alternatiivina võib kasutada ka kaabitsat. Kindlasti aga ei tasu raudkangi või mõne muu tugeva asjaga koobaste kallale minna. 

Autosõit on harva ilma pausideta. Pikema sõidu tankimis- või kohvipaus sobib väga hästi ka auto kiireks puhastuseks. Rattakoobaste kõrval pööra tähelepanu ka numbrimärgile, tuledele ja ülejäänud autole. Nii tagad ohutuse ja saad vahelduseks ka end natuke liigutada – igatpidi win-win

Enne kui pargid 

Kindlasti tuleb rattakoopaid puhastada iga kord, kui auto selleks päevaks ära pargid. Seda tasuks teha ka garaažiomanikel. Võib tunduda mugav jätta auto ööseks sulama, kuid kas sa ikka soovid seda tänavatel leiduvat kompotti oma garaaži tuua? 

Kui auto seisab õues ja lume-soolasegu on jäänud rattakoobastest eemaldamata, on hommikuks pea garanteeritud, et sinna on moodustunud korralikud jääkamakad. 

Millised on ohud? 

Mis siis saab, kui hommikul on kiire ja jäätunud koopaid puhastada ei viitsi? Probleeme, mis sellega kaasneda võivad, on rohkem kui üks:

  • auto väriseb sõidu ajal, sest rehv hõõrub vastu jääd;
  • rehvimuster kulub enneaegu;
  • kuna rattal on vähem ruumi üles-alla liikumiseks, takistab see sõiduki vedrustuse tööd;
  • võib takistada pööramist, kuna rehvidel pole ruumi liikumiseks;
  • võib lõhkuda logarit võib muid detaile.

Jäätükk rattakoopas on sisuliselt nagu kivi. Ohtu ei kujuta see vaid sinu autole, vaid ka kaasliiklejatele. Lahtipääsenud tükk võib näiteks kahju teha taga sõitvale autole või põhjustada liiklusohtliku olukorra. 

Mida teha? 

Kui oled jäätumise ennetamisega lootusetult hiljaks jäänud, võib abi olla järgmistest nippidest. 

  • Vii auto sulama. Kui garaaž on olemas, aga mingil põhjusel jäi auto ööseks õue, siis vii jäätunud auto kindlasti sooja. 
  • Sõida lähimasse selvepesulasse. Jäätunud rattakoobastega sõitma minna ei tasu, kuid kui sinu kodu lähedal on selvepesula, siis tee kiire sõit sinna. Survepesuri abil saad koopad hõlpsalt puhtaks. 
  • Kasuta jääsulatusvahenditJääsulatusvahend on mõeldud küll pigem klaasidele ja lukuaugule, kuid kui miski muu ei aita, siis pihusta seda rattakoobastesse ja lase sel mõned minutid mõjuda. See peaks aitama jääkamakad liikuma, et saaksid need siis ettevaatlikult eemaldada.
  • Pritsi sooja vett. Kindlasti ei tohiks see kuum olla. Pritsi jääkamakatele ettevaatlikult sooja vett, et saaksid need näiteks käega eemaldada. 

Mida kauem koobaste puhastamist edasi lükkad, seda tugevamini lume-soolakiht sinna kinni jääb. Tegutse kohe – nii väldid kulukat remonti ja hommikust “peavalu”. 

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.