Mida teha jäätunud kojameestega? Foto: Shutterstock

Kui oled lumekihi autolt maha lükanud, ootab sind järgmine halb üllatus. Kojamehed on ööga täielikult jäätunud ja nagu takjad esiklaasi küljes kinni. Toore jõu kasutamine on väga halb mõte. Mida siis teha? 

Lihtsam on ennetada

Vast iga autojuht nõustub, et kõige parem viis jäätunud kojameestega tegelemiseks on see, kui sellega üldse tegelema ei pea. Ja siinkohal ei pea me silmas levinud võtet kojamehed ööseks üles tõsta. Sellega väldid küll nende jäätumist esiklaasi külge, kuid pikapeale venib kojameeste külge kinnituva mehhanismi vedru välja ja ees ootab kulukas remont. 

Kuid millised on efektiivsed ennetusmeetmed?

- Kasuta kojamehekatteid. Need on katted, mis on mõeldud spetsiaalselt kojameestele ning aitavad ära hoida nende jäätumist. 
- Kogu auto kate. Kui garaaži pole, on autokate selle hea alternatiiv – see ei enneta ainult kojameeste jäätumist, vaid hommikul on kogu auto jääst ja lumest vaba. 
- Esiklaasi kate. Esiklaasi ja kojameeste külmumise vastu aitab ka ainult esiklaasi kattest

Aga mida ikkagi teha jäätunud kojameestega? 

Kui kojamehed on esiklaasi külge korralikult kinni külmunud, tuleks esiteks hingata rahulikult sisse-välja ja teiseks hakata pihta kõige lihtsamast. Alustuseks pane auto käima ja suuna õhk esiklaasile. Mõne minuti pärast, kui esiklaas on vaikselt soojenenud, võib kojamehed ettevaatlikult klaasi küljest lahti saada. Seejärel võid proovida järgnevaid nippe: 

  • Eemalda jää ettevaatlikult. Pane kindad kätte ja mudi jää kojameestelt rahulike liigutustega maha. Kui see ei õnnestu, võid appi võtta jääkaabitsa. Proovi jääd eemaldada tükk tüki haaval. Ole aga väga ettevaatlik, et mitte kojamehi kahjustada. 
  • Kasuta jääsulatusvahenditJääsulatusvahend, mis aitab jääd hõlpsalt eemaldada, on ohutu ka kojameestele. Lase sel paar minutit mõjuda ja seejärel puhasta kojamehed aine jääkidest. 
  • Kasuta pehmet harja. Üks ohutumaid võtteid on eemaldada jää kojameestelt pehmete harjastega harjaga. Ehkki sellega võib jää eemaldamine võtta kaua aega, on see tunduvalt ohutum kui jääkaabitsaga kojameeste kallale minemine. 

Kui aga oled sõiduki igahommikusest puhastusrutiinist tüdinenud, tasub mõelda mootori eelsoojendi peale. Selle valimisest saad lähemalt lugeda siit

Kui tihti kojamehi vahetada? 

Miski pole igavene ja ka tublid abilised sõiduki esiklaasil vajavad aeg-ajalt vahetamist. Kuid kui tihti seda teha? 

Sõltuvalt aastasest läbisõidust ja klaasipuhastite kvaliteedist võiks neid vahetada 1-2 korda aastas. Kuna tänavu on olnud lörtsi ja muud “kraami” päris palju ja kojamehed on korralikult vatti saanud, tuleks kevadel see “rutiin” kindlasti ette võtta. 

Kojameeste vahetamise vajadusest annavad märku näiteks esiklaasile jäävad triibud ja laigud. Samuti võib klaasipuhastite hüplemine olla märk, et need on oma aja ära elanud.

Oma sõidukile sobivad kojamehed leiad Autoeksperdi e-poest

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.