Sisepõlemismootoriga sõidukid vajavad sujuvaks toimimiseks regulaarseid õlivahetusi. Nende soovituslik intervall on tavaliselt paika pandud juba tehases. Tänapäeval on keskmise sõiduki puhul selleks keskeltläbi 10 000 – 20 000 kilomeetrit.

Võimsamate ning jõudlusele keskenduvate sõidukite puhul võib see olla isegi veel väiksem. Kui kilomeetrite lugemine natuke liiast tundub, peetakse normaalseks ka õli vahetamist vähemalt korra aastas.

Õlivahetuseks läheb vaja piisavas koguses mootorile sobivat õiget õli ning õlifiltrit. Tegu on suhteliselt lihtsa hooldustööga, mida on võimalik tööriistade olemasolul teha ka iseseisvalt, ent mugavam on kindlasti lasta õli vahetada teeninduses.

Jälgi viskoossustaset ning kvaliteeditunnust

Sobilik õlitüüp on tavaliselt kirjas sõiduki hooldusraamatus. Kui seda pole võtta, võib kiigata sõiduki uksepiida vahele või kapoti alla. Vanematele sõidukitele pannakse sageli pärast teeninduses sooritatud õlivahetust külge väike kleeps, kuhu on märgitud vastav õli tüüp, õlivahetuse aeg ja kilometraaž.

Nende puudumisel on enamasti abiks internet. Kindluse mõttes võib ühendust võtta ka margiesinduse hooldusosakonnaga, kes kindlasti õige vastuse kiirelt leida oskavad.

Õli valimisel tuleb vaadata pakendile märgitud SAE viskoossus- ning kvaliteediklassi. Viskoossust märgib õli nimetuses esimene number (10W-40, 5W-30), mis tähistab õli voolavust madalatel temperatuuridel. Teine number tähistab õli voolavust kõrgematel temperatuuridel. 

Madala viskoossusnumbriga õlid jõuavad külmadel temperatuuridel mootoris ringlema kõige kiiremini. Voolavuse puhul näitab aina suurem number seda, kui head on õli määrimisomadused 100 kraadise töötemperatuuri juures. 

Teiseks tähtsaks faktoriks õli vahetamisel on kvaliteeditunnus, mida märgitakse klassifikatsioonidega API ja ACEA. Esimene kuulub Ameerika naftainstituudile ning teine Euroopa autotootjate ühingule. Viimase tähised on Eestis kõige enam levinud.

ACEA süsteemi alusel on mootoriõlid jaotatud bensiinimootoriteks (A), sõiduautode diiselmootoriteks (B), moodsate katalüsaatorsüsteemidega mootoriteks (C) ning raskeveokite ja liikurmasinate diiselmootoriteks (E).

Kvaliteeditunnuse tähe järel on veel number ühest viieni, mis tähistab õli kvaliteeti. Autoekspert pakub praegu kampaania raames sooduspakkumisi mitmele Liqui Moly õlile. Kui seda on soov vahetada, võib pöörduda ka Autoeksperdi teeninduse poole.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.