Mida teha, kui silikoon jäi tihenditele määrimata ja autouksed on jäätunud? Foto: Shutterstock |
Külmunud auto uks paneb meie kannatlikkuse korralikult proovile. Eriti hommikuti, mil iga minut on arvel. Kuidas siis pääseda autosse nii, et närvid ja ukselink alles jääksid?
Nr 1 – enneta!
Nagu paljude teiste ebameeldivuste puhul on ka uste jäätumisega “võitlemisel” tõhusaim meetod ennetamine. Selleks on mitu võimalust:
- Pargi sõiduk garaaži või kasuta autokatet. Nii on sinu neljarattaline talvekülmade eest kaitstud ja tõenäosus niiskuse tekkeks väiksem.
- Määri tihendid silikooniga. See hooldab kummiosi ja ennetab uksetihendite kinnikülmumise.
- Puhasta sõiduk hoolikalt lumest ja jääst. Auto puhastamisel lumest ja jääst kiirustada ei tasu. Vastasel korral võib näiteks katusel olev lumi sõidu ajal ukse vahele sulada ja hiljem seal ka jäätuda.
- Hoia sõiduk seestpoolt kuivana. Auto uste jäätumise ennetamiseks tuleks hoida salong võimalikult kuivana. Aitavad lihtsad nipid: raputa jalad lumest puhtaks ja ära jäta niiskeid rõivaid (või sügisel vihmavarju) autosse vedelema. Niiskus aitab kaasa kondenseerumisele ja võib põhjustada uste külmumist.
Kuid mida teha siis, kui oled probleemi ennetamisega lootusetult hiljaks jäänud?
Säilita rahu ja ole õrn
Kui auto uks lahti ei tule, on kõige tähtsam jääda rahulikuks ja mitte kasutada jõudu. Isegi kui lingi kangutamise tulemusena õnnestub sul autosse pääseda, lõpeb see tõenäoliselt ikkagi visiidiga remonditöökotta. Järgnevalt mõned rahakotisõbralikumad meetodid:
- Kasuta jääsulatusvahendit. Üks pudelike jääeemaldit võiks alati varuks olla. Autosse jäetuna sellest aga uste avamisel suurt abi pole. Nutikas on seda hoida näiteks esikus, et see talvehommikul mugavalt endaga kaasa haarata.
- Kasuta toasooja vett. Vahest oled näinud vähemalt ühte “lifehack-videot”, kus üritatakse sõiduki uksi või esiklaasi kuuma veega lahti sulatada. Seda kindlasti teha ei tasu, kuna külm ja kuum omavahel kokku ei sobi ning tagajärjeks on purunenud klaasid. Kuid toasooja vett võib aeglaselt uksele valada küll. Kui uks on lahti, tuleb tihendid korralikult ära kuivatada ja neid silikooniga määrida.
- Kasuta fööni. Sarnaselt veega tuleb ka fööni kasutamisel olla äärmiselt ettevaatlik. Pigem tuleks soojemat õhku suunata kaugemalt ja fööni liigutada edasi-tagasi, mitte hoida seda ühel “punktil”.
- Kasuta eelsoojendit. Kui sõidukil on kaugjuhitav eelsoojendi, tuleks see 10–15 minutit enne sõitu sisse lülitada. Selle ajaga jõuavad uksed lahti sulada ja saad muretult sõitu alustada.
- Katsu kõik uksed läbi. Ehk õnnestub avada mõni muu uks peale juhiukse? Sel juhul saad sealtkaudu siseneda, sõiduki käivitada ja oodata, kuniks salongis on piisavalt soe, et ka juhiuks avaneks.
Karge talveilm võib autoomanikule parajat peavalu tekitada, kuid nagu öeldakse on ennetamine pool võitu. Kasuta eeltoodud nippe ja naudi muretuid hommikuid!