Foto: Scanpix/Sergey Pyatakov/Sputnik.

Oma sõiduki saab enne talve tulekut ette valmistada pea iga omanik. Kõige ilmselgem ettevalmistus või muudatus, mis enne talve ära tuleks teha, puudutab muidugi rehve, kuid tegelikult võiks enne suuremate külmade saabumist võtta hetk ja vaadata üle ka erinevad auto vedelikud.

Klaasipesuvedelik on tõenäoliselt kõige levinum vedelik, millega autoomanik peab talvel tegelema. Enne külma saabumist tasuks suvine klaasipesuvedelik vahetada välja talvise vastu, mille külmumistemperatuur võiks olla umbes kaks korda suurema miinuskraadiga kui oodatav välistemperatuur.

Aknapesuvedelikku soetades saab valida suures laastus kahte sorti toodete vahel: metanooli ja etanooli baasil tehtud vedelikud. Metanooli eeliseks on soodsam hind ja praktiliselt olematu lõhn, kuid inimese tervisele mõjuvad aurustavad metanooliosakesed kahjulikult. Etanooli baasil valmistatud klaasipesuvedelikud on seevastu kallimad, kuid inimese- ja keskkonnasõbralikumad.

Teine oluline vedelik, millele enne talve kindlasti tähelepanu tuleks pöörata, on jahutusvedelik. Vajadusel lisa vedelikku juurde või vaheta vedelik täielikult – eriti juhul kui suvel sai jahutusvedelikku sekka näiteks vett lisatud. Tähtis on teada, kas kasutatav jahutusvedelik ka suuremale külmale vastu peab.

Juhul kui sõiduki õlivahetus toimub enne talve saabumist, tasub kindlasti jälgida, et enne talve saab mootorisse külmale ilmale sobivate omadustega mootoriõli. Näiteks SAE 10W-40 märgistusega õli piirtemperatuuriks on küll -30 kraadi, kuid tihtipeale ei ole seegi piisav. Eesti oludes tuleks talvisel perioodel eelistada madalama viskoossusega õli ehk näiteks 5W-30. Kindlasti tuleb enne teha kindlaks, kas antud õli autole siiski sobib.

Diiselsõidukite omanikele on tähtis ka õigel ajal vahetada ümber talvisele diislile. Seda võiks teha niipea kui temperatuurid langevad nullist allapoole, sest juba sel temperatuuril ei pruugi suvine diisel enam kasutamiseks hästi sobida. Enamjaolt alustatakse esimese astme külmakindlusega diisli müüki juba oktoobris ning detsembris jõuab müügile -32 °C arktiline diisel.

Liitu uudiskirjaga!

VAID uudiskirjaga liitunud saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.

Olete edukalt uudiskirjaga liitunud!

Parimad pakkumised jõuavad nüüd teieni õigepea!