Pigi koguneb auto külgedele ning kõikvõimalikesse pragudesse, rattakoobastesse, uksevahedesse, stangedele – see on visuaalselt lihtsalt kole. Foto: Shutterstock

Kui sul on auto, siis küllap sõidad sellega ka suvisel ajal, vurad näiteks puhkust veetes mööda Eestit või hoopis tööasju ajades linnadžunglis.

Ilmselt oled ka märganud, et just suvel tekib autole eriti palju väikseid musti täpikesi, mis on väga tõrksad maha tulema. Jah, jutt on pigist. Kuumade ilmadega pritsib seda kõikjal asfaltteedel – eriti just nendel, mis on hiljuti värske katte saanud. Ning teadupärast on just suvi teede remontimise aeg …

Seega, kuigi talvine pigi on autovärvile tegelikult isegi kahjulikum kui suvine, on probleem suvel eriti nähtav. Aga kuidas pigitäpikestega võidelda?

Kahjulik kraam

Räägime alustuseks ära, mida kõike pigi autole teeb ja miks sellega üldse võitlema peaks. Esiteks koguneb see auto külgedele ning kõikvõimalikesse pragudesse, rattakoobastesse, uksevahedesse, stangedele – ja see on visuaalselt lihtsalt kole. Lisaks on pigil kergelt värvi kahjustav toime, seega kui need plekid väga kauaks sõiduki metallist kerele jäävad, võib asi jõuda ka rooste tekkimiseni.

Pigitäpid sisaldavad sageli abrasiivseid osakesi, näiteks liivaterasid. Iga kord autot pestes eralduvad need vähehaaval ja kriibivad värvi – eriti just viimistluse ja kuivatamise faasis, kus omanik eeldab, et auto on nüüd puhas ja selle võib rahulikult läikima lüüa. Või siis üritatakse ilma spetsiaalkeemiat kasutamata jõuga muu hulgas ka pigist lahti saada.

Seega – kuigi pigi eemaldamine võib olla natuke pikem ja mõnikord tüütu protseduur, on see auto hea tervise tagamiseks paraku hädavajalik. Õnneks pole see õigete vahendite ja töövõtete korral sugugi nii keeruline, kui esmapilgul tunduda võib.

Tõhusa ainega puhastades pole hõõruda vaja

Kui tundub, et pigiplekke on auto kerele taas juba natuke liiga palju tekkinud, võikski ette võtta mõnevõrra põhjalikuma puhastuse. 

Enne pigiplekkidega võitlusse asumist tuleb auto kenasti puhtaks pesta. Põhjalik autopesu on omaette ettevõtmine ja lähemalt saab selle kohta lugeda näiteks siit. Oluline on sealjuures, et kui sõidukil on pigitäppe hulganisti, ei tohiks pesemisel hõõrumiseks jõudu tarvitada.

Kui sõiduk on pestud ja kuivatatud, tuleb autokerele pihustada pigieemaldusvahendit. Millist täpselt, see on juba maitse asi, kuid väga hästi sobib näiteks Autoeksperdis müüdav Sonaxi aerosoolpudelis pigieemaldi. Pihustamise järel tuleb lasta sel minut-paar mõjuda – selle ajaga lahustab vahend pigi ära. Siis ei ole enam muud, kui mustus pehme puhastuslapi või rullpaberiga ära pühkida ning vajadusel – kui mõned eriti tõrksad plekid ikka maha ei tulnud – protsessi korrata, kuni sõiduk on puhas.

Kui soov on pigiga samaaegselt eemaldada ka rauaosakesed ja väiksem mustus, võib hea lõpptulemuse saamiseks kasutada veel puhastussavi.

Sellega saab eemaldada sellise mustuse, mida pesu ja pigieemaldusega kõrvaldada ei õnnestunud. Savi müüakse mitmel kujul, näiteks suuremates karpides, kust murtud tükkidega saab pindu töödelda, või käepärasema pallikujulise aplikaatorina, mida kasutades käed saviga kokku ei puutugi. Töö saab tehtud mõlemaga ning tulemuses vahet pole.

Puhastamiseks tuleb töötlemist vajavatele pindadele pihustada esmalt klaasipuhastusvahendit ning seejärel pinda ringikujuliste liigutustega hõõrudes saviga puhastada, samal ajal jälgides, et kogemata kuiva pinda ei töödeldaks. Et tööjärg käest ei kaoks, on hea korraga ette võtta väike pind ning see põhjalikult ära puhastada. Kui savi kasutamise käigus tükkideks laguneb, tuleb see uuesti vormida ning kasutamise järel pesta.

Hõõruda tuleks seni, kuni savi liigub takistusteta ning küüneplaadiga üle värvipinna libistades enam karedust tunda pole. Kui kogu pind on selliselt töödeldud, tuleb auto jämedama kiuga lapiga ära kuivatada, loputada ja uuesti kuivatada või soovi korral töödelda autokere veel vaha või mõne muu kaitsva vahendiga.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.