Vanem generatsioon armastab rääkida lugusid, kuidas GAZ 51 kastis sõideti Musta mere äärde, nii et silm ka ei pilkunud. Ei olnud vaja mingit YouTube’i, GPS’i ega konditsioneeri. Noil hetkil tahaks küll kohmata, et kui need asjad oleks olemas olnud, küll te siis kasutanud oleks. Aga las neile jäävad oma jutud. Tegelikult tundub ju äge.
Kui tol ajal oli autosõit enamustele sisuliselt ainuke võimalus üldse kaugemale reisida, siis tänapäeval on see paljuski vaba valik: näeb rohkem, kaasa saab võtta pagasiruumitäie asju, mida tegelikult pole vaja ja ilmselt saab ka lennureisiga võrreldes raha kokku hoida. Miinuspoolele tuleb kirjutada ajakulu.
Kuidas teha autoreis võimalikult mõnusaks ja mida kõike on võimalik selle jaoks soetada? Hakkasime koostama väikest nimekirja, kuid lõpuks kasvas see nii pikaks, et jaotasime teemade järgi ära.
Siin on meie uue artiklisarja esimene osa. Alapealkiri: mugavus ja elukvaliteet.
1) Külmikud
Olgem ausad – enamus meist reisib kas suvel. Või kui suvi pole memo kätte saanud, et aeg on kohale tulla, siis reisitakse sinna, kust suve leida võib.
Seega kõikvõimalikud külmikud, alates lihtsalt vahtplastist kastidest ja lõpetades külma tootvate versioonidega (auto sigaretisüütajast, 230V võrgust) on täiesti asendamatud, et saada pikal sõidul lonks külma vett või et kaasavõetud toiduained esimese etapi lõpus jalgu alla ei kasvataks.
Eriti praktilised ongi sellised, mida saab kasutada nii autos kui toas. Ainult paari pikema reisi jaoks aastas külmiku ostmine võib tunduda liialdusena aga seda tüüpi seadmeid saab näiteks reisivälisel ajal kasutada suvilas või maakodus. Näiteks sellel külmikul on lausa ISOFIX kinnitused turvalisemaks sõiduks.
2) Vooluinventer
See seadeldis teeb sigaretisüütaja 12V tavaliseks 230V vooluks, mis võimaldab näiteks laadida suuremaid elektroonikaseadmeid (sülearvutid, habemeajamismasinad) või muid reisitarbeid. Oluline on jälgida seadmete ja inverteri võimsusi vältimaks ühe või teise rikkeid!
3) Elektrooniliste seadmete hoidikud
Esimene kindlasti on mobiiltelefoni hoidik. Kuivõrd enamik inimesi kasutab orienteerumiseks juba digitaalseid kaarte ja juhiseid mobiilist, siis on ülioluline, et telefon oleks kindlalt kinnitatud ja hästi nähtav. Saadaval on nii magnetiga, kui füüsiliste klambritega kinnitatavaid. Viimased on paremad, kui on oodatada kehvasid teeolusid.
Teine oluline osa samast rubriigist on nutiseadmete hoidikud reisijatele. Jah, lapsed võiks vaadata aknast välja ja kuulata lapsevanema juttu kohalikust ajaloost ja kultuurist. Reaalsus on see, et kui sõidetakse 12+ tundi ööpäevas, siis üldise autorahu huvides on erandkorras mõistlik lastele võimaldada mõni film või mäng nutiseadmest. Palju ohutum ja mugavam on, kui see seade on õigesti ja korrektselt kinnitatud. Üks näide on siin.
4) Veekeetjad ja kohvikannud
Alati ei ole marsruudil sobivat bensiinijaama või kohvikut või on seal pakutav liiga kallis ja/või kehv. Ka loodusesse minnes ei ole tihti võimalik ja mõttekas kolme puutoki külge riputatud katelokil vett keetma hakata. Taaskord on autoga reisijate jaoks see probleem ära lahendatud. Siin on näiteks valik erinevatest “kodumasinatest”, mida saab auto sigaretisüütajasse ühendada.
5) Heli telefonist auto kõlaritesse
Kindlaim variant on Bluetooth seade, mis edastab nii telefonikõnesid kui seadmest mängitavat meediat. Kui su auto ei võimalda Bluetoothi või audiokaabli abil välise seadme (telefon, tahvelarvuti) heli edastamist kõlaritesse, siis tuleks soetada näiteks seade, mis edastab telefonist tuleva signaali raadiolainena auto helisüsteemi. Kvaliteet ei tarvitse olla parim, kuid pigem kesise kvaliteediga omakeelne podcast kui võõrkeelne raadiodiskor midagi entusiastlikult seletamas.
6) Aknakatted
Isegi tumendatud akende korral võib lõunamaiselt sirav päike tagaistujatel meele morniks teha. Seetõttu on odavad, lausa paari euroga müügil olevad, iminapaga aknale kinnitatavad kattedväga oluline soetus. Väike kulu, aga suur hingerahu. Eriti, kui tagaistmel on vaja rõõmsana hoida mõni laps.
7) Kaelapadjad
Autosõidu ajal magamine on väheste loomulik talent. On kuulda olnud, et mõned sajanditetagused vanad ja töökad eestlased harrastasid istudes magamist, kuid loomupärasem on ikkagi horisontaalne meetod. Seega tuleb saavutada suurim võimalik mugavus, et sõidu ajal silm looja lasta. Kaelapadjad aitavad sellele väga palju kaasa. Neid saab soetada enamustest kodutarvete poest.
8) Raadiosaatjad
Me oleme küll sisenenud keeruliste pakettidega rändlustasudevabasse Euroopasse, aga mitme autoga reisides ei ole ikka mõttekas iga teeäärset vaatamisväärsust või ägedat autot viidata helistades. Tavaliselt on selleks ajaks juba objekt mööda läinud, kui teine pool vastu võtab.
Ka kiireid küsimusi ning plaane pidada on parem otsekõne meetodil. Selleks ongi ideaalsed kõige lihtsamad raadiosaatjad. Nende leviulatus on piisav ka siis, kui autod ei ole päris üksteise sabas ning reis muutub üldiselt palju lõbusamaks.