Sügise peatne algus ja vihmaste ilmade ootus on paras aeg kaaluda korralike mattide soetamist. Foto: Travall

Üks väga hea lisavarustus autosse on pagasiruumi ja salongi põrandamatid. Mõnikord on need sõidukiga kaasas juba ostes, näiteks tehase lisavarustusena või kasutatud sõiduki puhul eelmise omaniku ostetuna.

Võib aga ka juhtuda, et matte pole või on need juba päris läbi kulunud. Sel juhul on sügise peatne algus ja vihmaste ilmade ootus paras aeg kaaluda korralike – aastaajale kohaselt ikka kummist valmistatud – mattide soetamist.

Korralikud matid säästavad aega ja vaeva

Kummist põrandamatid säästavad sõiduki omanikul omajagu aega – teadupärast on tekstiilist põrandakatete puhastamine eriti sügis-talvisel ajal päris ränk töö.

Kvaliteetsed matid hoiavad aga kergesti määrduvast, kuid samas raskesti puhastatavast põrandatekstiilist eemal jalgadega autosalongi tulnud liiva kui vee. Nii kaitsevad need sõiduki põrandat poriste saabaste ja niiskuse eest, aitavad ennetada sügavale imbuvaid plekke ning põrandakatte katkiminekut ja katta juba tekkinud väiksemaid vigastusi.

Ühtlasi on korraliku ja hästiistuva põrandamati kasutamisel vaja sõiduki puhastamiseks oluliselt vähem vaeva näha – võta vaid matt välja ja pese näiteks survepesuriga puhtaks. Sest elu on ju lihtsam, kui ei pea muretsema ümber läinud kohvitopsi või tagaistmel dipikastet ja krõpsu nosivate laste pärast?

Korralikud matid annavad mõnes mõttes ka rahalise võidu. Hea kummimatt peatab sügis-talvistel kuudel jalanõudelt paratamatult kukkuva sodi enne sõiduki põrandani jõudmist ja nii säilib auto kaubanduslik välimus ju kauem. Kui matid põrandal, on lihtsam sõidukist üleliigset niiskust välja saada ning väheneb auto põhjas rooste tekkimise võimalus.

Korraliku kummimati puhul on puhastamine lihtne – võta vaid matt välja ja pese näiteks survepesuriga puhtaks. Foto: Travall

Seega, kui sinu autos korralikke põranda– või pagasiruumi matte veel pole (või on need vanad ja katkised), siis tasub nende soetamise peale mõelda.

Kõige soodsamad on üldjuhul universaalsed salongi- või pagasiruumi matid. Nende eelis, nagu nimest järeldada võib, on universaalsus ehk enamasti on sellised põrandakaitsmed tehtud niisugustes mõõtudes, et sobiksid pea kõikidele sõidukitele. Üldjuhul on nendes sees ka õhemast materjalist sooned, mis lihtsustavad mattide lõikamist parajaks.

Teisalt võib universaalsus osutuda ka probleemiks – sest mis on mõeldud kõigile, ei sobi päris ideaalselt pea ühelegi (muidugi on erandeid, kuid see on pigem juhus).

Sobivus on lisaks esteetilisele küljele (hästi istuv põrandakaitse näeb lihtsalt parem välja) oluline ka turvalisuse pärast. Kui näiteks juhiistme ees põrandal olev matt on vales mõõdus või sobimatute kinnitustega, võib juhtuda, et kiiret liigutust tegev jalg takerdub sellesse või jääb liikuma hakanud matt pedaalivajutusele ette. Nõnda on riskantsed olukorrad paraku kerged juhtuma.

Mudelikohastel põrandakatetel on omajagu eeliseid

Sestap on paremaks valikuks siiski mudelikohased matid, mis on valmistatud konkreetse sõiduki salongi või pagasiruumi mõõtmeid arvetades – nõnda katavad need kogu vajaliku põrandaosa ilma, et kuskilt mõni serv püsti jääks või inetuid lõikeid tegema peaks. 

Mudelikohaste mattide fikseerimiseks kasutatakse enamasti sõiduki originaalkinnitusi, mis hoiavad põrandakatted kindlalt omal kohal ja võimaldavad vajadusel ka nende hõlpsat eemaldamist.

Hea valik on mudelikohased matid, mis on valmistatud konkreetse sõiduki salongi või pagasiruumi mõõtmeid arvetades. Foto: Travall

Näiteks Autoeksperdis on olemas mudelikohased kummist pagasiruumi- ja salongimatid tootjatelt TravallFroGum ning Gumarny Zubri. Nende nimekate firmade tooteid ostes võid olla kindel, et kvaliteet on samaväärne autode originaalvarustusega – ning näiteks Gumarny Zubri valmistabki paljude markide jaoks originaalmatte.

See tähendab, et täpselt sobivad, lihtsasti paigaldatavad ning vastupidavast materjalist valmistatud matid, mis ajahambale hästi vastu peavad, leiab tõepoolest pea igale sõiduautole ja maasturile. Suurel hulgal matte pakutakse Autoeksperdi kauplustes ja veebipoes; kauplustes on võimalik neid tellida KG Knutsson veebikataloogist Autokataloog, kus tootevalik on veelgi laiem.

Muidugi tuleb valikut tehes arvestada, et mudelikohased matid võivad universaalsetest natukene kallimad olla. Samas on hinnavahe üldjuhul väiksem, kui sageli ette kujutatakse. Seega, kui eelarve just tõesti äärmiselt piiratud ei ole, on ehk mõistlik mitmete eeliste ja tagatud kvaliteedi eest siiski natuke rohkem raha välja käia.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.