Foto: Shutterstock

Suvel tahame me ikka tihedamini mööda maad ringi reisida, ujumas käia ja muid suvemõnusid nautida. Tihtipeale tekib soov retkedele ka midagi söödavat ja joodavat kodust kaasa pakkida, ent kuuma ilmaga on see päris keeruline. Õnneks on olemas lahendus – jahutuskastid ja autokülmikud.

Jahutuskastid ning autokülmikud jagunevad kolmeks: passiivsed jahutuskastid, termoelektrilised jahutuskastid ning elektrilised külmikud. Autoeksperdi tootejuht Andre Saar selgitab, mis on nende kõigi erinevused.

Elektriline külmik

Elektrilised külmikud on varustatud kompressoriga ja sellest tulenevalt ka kolmest kõige võimekamad. Saare sõnul on elektriline autokülmik oma omadustelt sisuliselt sarnane tavapärase külmkapiga. 

Kodus pistad sa külmkapi seinakontakti ja sinna ta ka seisma jääb. Autokülmik aga see-eest saab voolu 12V/24V pesast ja on mõeldud kasutamiseks reisidel. Samas näiteks osadel külmikutel on lisaks tavapärasele 12/24V lahendusele ka 230V, mis sobib kasutamiseks väljaspool autot.

Seega sobib külmik suurepäraselt kaasa võtta näiteks mitmepäevasele reisile. 

“Elektrilise külmiku puhul on suureks plussiks veel see, et tänu kompressorile suudab külmik kiiresti sisetemperatuuri miinusesse jahutada, seega töötab see vajadusel ka sügavkülmikuna. Temperatuuri reguleerimiseks on külmikutel aga spetsiaalne digitaalne ekraan,” lisab Saar.

Sageli on sees veel LED-valgus, et pimedas oleks külmikust lihtsam asju otsida. Lisaks on üldjuhul olemas ka käepidemed, kui tekib tahtmine autost külmik endaga kuhugi kaasa võtta. 

Jahutuskastid

Jahutuskastid on võrreldes autokülmikutega mõnevõrra taskukohasemas hinnaklassis. Nagu juba mainitud sai, on neid kahte eri sorti: passiivsed ja termoelektrilised.

Passiivse jahutuskasti puhul tuleb jahutamiseks kasutada spetsiaalseid külmaelemente. Küll aga ei saa külmaelementidega pikalt kasti jahutada ja aja jooksul hakkab temperatuur kastis tõusma. 

Autoeksperdi tootejuht räägib, et passiivne jahutuskast on sobilik pigem lühematele paari tunnistele väljasõitudele – näiteks randa minnes. Sama kehtib ka jahutuskottide kohta. Jällegi on seda tüüpi kastid ja kotid oluliselt soodsamad kui teised seadmed. 

Termoelektrilised jahutuskastid on kahe vahepealne lahendus. Need on soodsamad kui autokülmikud, ent mõnevõrra kallimad passiivsetest kastidest ja kottidest. Termoelelekriline jahutuskast hoiab temperatuuri kastis ümbritseva keskkonna järgi. 

Vähemvõimekad seadmed suudavad hoida 10-15 kraadi allpool välistemperatuuri, kuid kõvemad kastid hoiavad isegi kuni 30 kraadi väiksemat temperatuuri. Sarnaselt külmikutele töötavad need samuti 12V/24V pistikuga ning mõned isegi 230V vahelduvvooluga.

Saar lisab veel, et tihtipeale on kastidel olemas ka soojendamisfunktsioon, et toitu või jooki soojas hoida. Autoeksperdist leiab laia valiku erineva võimekuse ja hinnaklassiga termoelektrilisi jahutuskaste.

Registreeru püsikliendiks!

VAID püsikliendid saavad kõikidest Autoeksperdi pakkumistest kõige kiiremini teada.